אריק אבן - מדריך טיולים מאורגנים בארץ ובחול
 
 חפש
ב- 28 אוקטובר 2010 נפטר פרופסור אהוד נצר, בן ה- 76, שלושה ימים לאחר שנפצע אנושות, תוך כדי עבודתו, באתר שכה אהב והיה מזוהה עימו - האתר שהביא לו תהילת עולם - ההרודיון, או יותר מדוייק, קברו של המלך הורדוס.
יש תעלומות המעסיקות ארכיאולוגים וחוקרים מאז ומעולם. כזו הייתה תעלומת קברו של "המלך הבנאי הגדול", הורדוס, מלך שדמותו שנוייה מאוד במחלוקת בהיסטוריה היהודית - בנאי ומדינאי מזהיר לעומת רוצח שפל של קרוביו, יקיריו ועוד רבים אחרים וטובים.

פרופסור אהוד נצר תר אחר קברו של הורדוס לאורך 35 שנה, וב-שנת 2007 ושבע בא מסע החיפושים לקיצו.
כל שאנו יודעים על מעללי הורדוס בהרודיון נלקחים מתוך כתבי יוספוס פלביוס, הלא הוא יוסף בן-מתתיהו, ממנהיגי המרד הגדול, שערק אל שורות הרומים, ומאז חיבר מספר ספרי הסטוריה חשובים ביותר, השופכים אור על תקופת בית-שני.
יוספוס פלביוס מתאר בהרחבה, הן את המקום המפואר: "...בנה מבצר בהר הפונה לארץ ערב וקרא לו הרודיון על שמו... וכלל את יופיה בכבוד וברוח נדיבה, כי את ראש הרמה הקיף מגדלים עגולים, ואת כל הכיכר המוקפת מילא ארמונות נהדרים". 
כמו כן, מתאר פלביוס באריכות את טקס הקבורה המפואר שנערך לכבודו: "המלך נישא על מיטת זהב משובצת אבנים יקרות... ומקושטת בכתר... וליד ימינו הונח שרביט...".
פלביוס אמנם מספק פרטים רבים, אך לא נתן ולו רמז אחד על מיקום אחוזת הקבר.
נצר ואנשיו, חיפשו את אתר הקבורה במספר מקומות, במה שקרוי "הרודיון תחתית" - קומפלקס נרחב של ארמונות, גנים ומבני שרות שונים, מתוך הנחה שהקבר אינו מצוי בארמון ההר, כי הורדוס, כמלך יהודי, לא היה מטמא ארמון זה לאחר מותו, לפי דיני הקבורה היהודיים, שיש לקבור אדם מחוץ לשטח הישוב.

על הורדוס המלך ועל מעשיו השונים, על השתלשלות האירועים שהביאו לגילוי מקום אחוזת הקבר (מאוזולאום), על ההיסטוריה של ההרודיון ודייריו השונים (ביניהם המורדים ברומים בעת המרד הגדול ובעת מרד בר-כוכבא, יותר מ- 60 שנה מאוחר יותר), על כל אלה ועוד בסיור מרתק באתר.

במסגרת ביקור במקום מומלץ לבקר גם בחוות "שדה-בר", מעון לבנים במסגרת רשות חסות הנוער, העושה עבודת ציונות אדירה - טיפול בנוער שנפלט ממסגרות שונות, טיפול שבסופו מחזיר את אותם נערים למסלול חיים תקין כולל גיוס לצה"ל לתפקידים ביחידות קרביות.

 
בדרך עם אריק אבן - רחוב אנגל 45/17 כפר סבא, מיקוד 4465135. טל' נייד: 050-4731515, פקס: 077-4448255arik@baderech.com


 חזור למעלה  -  הוספה למועדפים  -  עיצוב אתרים עיצוב אתרים BHS קידום אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים